Zaprojektowanie własnego mieszkania w stylu Skandynawii

Ludzkość obecnie zna praktycznie niezliczoną ilość stylów, w jakich można zorganizować własny dom. Opróćz tego istnieje także opcja zestawiania razem całkowicie odmiennych stylów, wskutek czego powstaje zupełnie odmienny. Te połączenia bywają całkiem oczywiste, ale bywają również szokujące. Za każdym razem jednak styl dekorowania domu czy mieszkania odzwierciedla gust i styl właściciela.

Skandynawia

Autor: Thomas Rousing
Źródło: http://www.flickr.com

Te zróżnicowane sposoby organizacji przestrzeni w obiektach nawiązują niekiedy do stylów z rozmaitych miejsc na świecie. Wyraźnym przykładem będzie styl skandynawski, wybierany obecnie przez powiększające się grupy posiadaczy swoich czterech kątów. Styl ten jest w zasadzie powszechny we wszystkich krajach, doceniany przede wszystkim przez amatorów wnętrz przytulnych, ale nie tandetnych. Skandynawskie wnętrza są urządzone gustownie, bez niepotrzebnych przedmiotów, dzięki czemu odznaczają się dużą funkcjonalnością.

Typowe elementy stylu skandynawskiego

Każdy ze stylów urządzania domów charakteryzuje się czymś innym. Każdy także ma swoje typowe elementy, po jakich można go bez problemu zidentyfikować. Styl pochodzący ze Skandynawii rozpoznawany jest na całym świecie, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w którymś momencie się z nim spotkali. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „styl skandynawski” otrzymuje się zazwyczaj fotografie przedstawiające jasne i duże wnętrza, z podstawowymii meblami. Typowym elementem takich pomieszczeń jest najczęściej podłoga wykonana z naturalnego drewna. Ciekawe przykłady: bellemaison.pl/producenci/house-doctor.

Marki elementów skandynawskich

Skandynawia

Autor: Christoph Strässler
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno najbardziej popularną marką elementów do domu, która kojarzy się ze Skandynawią, jest Ikea. Firma ta znana jest z nieskomplikowanych i funkcjonalnych mebli, a także z wielu rozwiązań, które są dobierane do niewielkich i ciasnych wnętrz. Jest również sporo innych, takich jak na przykład marka House Doctor. Wyroby tej firmy są najczęściej przedmiotami designerskimi, bardzo stylowymi. Nierzadko są to są to przedmioty produkowane ręcznie, czyli nie da się znaleźć drugiego takiego samego. Marka ta oferuje w pierwszej kolejności meble, ale także inne dodatki do domu. Można w ich ofercie znaleźć na przykład lampy czy nawet malowidła i inne ozdoby na ściany.