Jakie są najważniejsze właściwości zewnętrznych i wewnętrznych drzwi, czym się one różnią od siebie.

Jednym z ważniejszych elementów w naszych domach i mieszkaniach są drzwi. Przez dużą część osób są one traktowane nieco po macoszemu, bo po prostu ludzie wybierają pierwsze jakie znajdą, żeby się tylko wymiar zgadzał, a tak naprawdę mają one bardzo duże znaczenie funkcjonalne, ale również dekoracyjne. W sprzedaży jest dostępnych sporo wersji drzwi, które się różnią przeznaczeniem i rodzajem materiałów.

Przede wszystkim można je podzielić na drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Tanie drzwi zewnętrzne, jak sugeruje ich nazwa, służą do montażu w wejściu do domu czy mieszkania. Dlatego też muszą być one solidnie zrobione, tak żeby w jak najlepszym stopniu ochraniać wnętrze przed nieproszonymi gośćmi. Standardem są obecnie odpowiednie wzmocnienia, na przykład stalową blachą, a oprócz tego solidne zamki i rygle. Kupując tanie meble do salonu musisz pamiętać o drzwiach. Drzwi zewnętrzne wykonuje się z najróżniejszych materiałów, do najpopularniejszych należą metal oraz drewno. Do wyrobu drzwi drewnianych wykorzystuje się najczęściej twardsze, odporne gatunki drzewa, do najpopularniejszych należą buk oraz dąb. Z kolei drzwi metalowe robi się z grubej, ocynkowanej blachy, pomalowanej albo powleczonej okleiną, przeważnie z wypełnieniem termicznym i izolacyjnym w środku.

drzwi bezprzylgowe

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Zupełnie inną budowę, ale też inne zastosowanie mają drzwi wewnętrzne. Są one dużo lżejsze i delikatniejsze, ale też nie muszą się one opierać próbom wejścia przez nieproszonych gości. Wewnętrzne drzwi często posiadają większe szyby, z jednej strony zapewniające odpowiednią intymność, a jednocześnie przepuszczające sporą ilość światła słonecznego. Specjalną konstrukcję posiadają drzwi do łazienek – w ich przypadku niezbędne są w dolnej części otwory wentylacyjne, które pozwalają na właściwą cyrkulację powietrza. Dobrze się zastanów oraz zapytaj doradcę w sklepie jakie meble do salonu kupić.

Drzwi wewnętrzne robi się z reguły albo z naturalnego drewna, albo z drewnopodobnych płyt. Jeśli będzie chodzić o wzory i kolorystykę, to dzisiaj wybór jest ogromny. Rzecz jasna dominują w sklepach drzwi dre mające okleiny przypominające naturalne drewno, ale jest również dużo nowoczesnych modeli o nowoczesnej stylistyce.